Governors


Our school Governing Body is responsible for working with the school to ensure that we deliver a good quality education. Together with the headteacher, who is responsible for day-to-day management, the governors set the school's aims and policies.

We are delighted that Ofsted rated the leadership and management of the school as “Outstanding” in March 2015:

“Skilled governors consistently and effectively challenge and support leaders. This has helped to secure outstanding teaching and achievement.”  

We have 12 governors serving on our Governing Body, representing different sections of the community. Our current governors are as follows:

 

Governor Type

Name of Governor

Term of office expires

Responsibilities

Pecuniary Interest

Co-opted Dr Josephine Abbott 4 Feb 2019 Chair of Children and Learning Committee None 2017/18
Co-opted Mr David Antley 4 Feb 2019 Chair of Resources and Premises Committee None 2017/18
Co-opted Mrs Annette Floyd 4 Feb 2019 Member of Children and Learning Committee None 2017/18
Co-opted Mr Tipu Miah 25 Feb 2020

Vice Chair of Governors 2017/18

Member of Resources and Premises Committee

 
Foundation Rev Alwyn Pereira Ex Officio   None 2017/18 
Foundation Mrs Victoria Rogers 31 Mar 2022 Chair of Governors None 2017/18
Headteacher Mrs Elizabeth Mathias Ex Officio Member of both committees None 2017/18
Local Authority Mrs Anne Varney  19 Oct 2021

Vice Chair of Resources and Premises Committee

None 2017/18
Co-opted Mr Neil Scudder 17 Nov 2021 Member of Resources and Premises Committee None 2017/18
Parent Mr Kevin Davies 12 Nov 2021 Member of Children and Learning Committee None 2017/18
Parent Mrs Samantha Lasserre 11 Feb 2020 Member of Children and Learning Committee None 2017/18
Staff Mrs Claire Marsh 30 Sept 2019 Member of Children and Learning Committee None 2017/18